Pflitsch LevelEx, LevelEx AC, LevelEx TRI – dławnice ATEX

2023-07-27
Pflitsch LevelEx, LevelEx AC, LevelEx TRI – dławnice ATEX

Przemysł oparty na pracy w strefach zagrożonych wybuchem rządzi się własnymi prawami. Pozyskiwanie surowców mineralnych, produkcja wyrobów chemicznych, transport oraz przechowywanie produktów spożywczych obarczone są wysokim ryzykiem. Aby zapewnić bezpieczeństwo w tym jakże specyficznym środowisku pracy konstruktorzy urządzeń potrzebują niezawodnych komponentów. Wymieniając producentów, którzy z łatwością potrafią sprostać wyśrubowanym normom, co poparte jest szeregiem testów i odpowiednimi certyfikatami, nie można pominąć firmy Pflitsch. Od lat komponenty firmy z Hückeswagen są bowiem jakościowym wyznacznikiem w branży elektromechanicznej. Nie inaczej jest w przypadku oferty dławników kablowych spełniających normy ATEX.

Rosnące zapotrzebowanie na produkty przystosowane do wymagań ATEX sprawiły, że w 2018 roku firma Pflitsch przedstawiła ofertę dla klientów z przemysłu naftowego, gazowego, chemicznego czy morskiego prezentując nową serię dławnic kablowych LevelEx. Początkowo składały się na nią wyspecjalizowane produkty przeznaczone do kabli niezbrojonych. Poza odpowiednimi parametrami dławienia (zakres uszczelniania nawet do 66 mm) i materiałami wykonania (mosiądz niklowany bądź stal nierdzewna AISI 316L w parze z silikonową wkładką) produkty wyróżnia kompaktowy rozmiar. Ułatwia on instalację dławnicy i pozwala zastosować komponent w miejscach o ograniczonej przestrzeni montażowej. Za walory szczelności na poziomie IP66 oraz IP68 odpowiada m.in. specjalna 2-stopniowa kaskadowa budowa. Niewątpliwą zaletą dławnic z serii LevelEx jest również szeroki zakres temperatur roboczych mieszczący się w przedziale od -60 do +130°C.

Dławnica LevelEx AC

Od momentu premiery serii producentowi przyświecał cel aby stworzyć kompletną ofertę dławnic ATEX. Rodzina LevelEx powiększała się więc sukcesywnie. W ubiegłym roku debiutu doczekała się grupa LevelEx AC, która rozszerzyła serię o produkt przeznaczony do kabli zbrojonych. Dzięki uszczelnieniu kompresyjnemu skutecznie zabezpiecza wewnętrzną osłonę przewodu. Posiada także uszczelnienie zalewowe z zewnętrznym pierścieniem. Kolejną zaletą jest innowacyjny system umożliwiający kontrolę poprawności instalacji bez konieczności demontażu przewodu (dwa przeciwległe tzw. „okienka rewizyjne”). W ostatnich miesiącach na rynku pojawiła się również grupa dławnic posiadających dodatkowo wydajne ekranowanie EMC (w postaci opatentowanej sprężyny) – LevelEx TRI, która odpowiada na potrzeby aplikacji podatnych na wpływ promieniowania elektromagnetycznego.

Koncentrując się na sektorach wydobywczym i chemicznym, ale także na przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, tartacznym czy rolnym (np. produkcja pasz) producent postarał się aby dla serii LevelEx TRI uzyskać zatwierdzenie dla poszczególnych typów ochrony przed zapłonem. W ten sposób dławnice dopasowują się do norm „Ex d” (ognioszczelna obudowa), „Ex e” (zwiększone bezpieczeństwo), „Ex ta” (ochrona przed zapłonem pyłu przez obudowę). Specyfika ta sprawia, że produkty z tej grupy doskonale sprawdzą się jako element silników, oświetlenia, czujników, urządzeń pomiarowych itp.

Warty odnotowania jest też fakt, że wprowadzając na rynek dławnice z grupy LevelEx TRI producent wypełnił lukę do dławnic blueglobe TRI Ex-e II.

Wszystkie grupy dławnic LevelEx przeznaczonych do stref zagrożonych wybuchem spełniają wiele norm uwidocznionych w postaci stosownych certyfikatów, które przedstawia poniższa tabela:

Certyfikaty dławnic LevelEx

Przykład wykorzystania dławnic LevelEx

Dławnice sygnowane logo Pflitsch to nie tylko produkt najwyższej jakości gwarantujący niezawodność aplikacji. Poza wieloma innowacyjnymi udogodnieniami w instalacji i obsłudze komponentu produkty z serii LevelEx wyróżnia znakomity stosunek ceny do wydajności. Ponadto opisywane dławnice produkowane są w fabryce w Niemczech. Zapewnia to niezmiennie wysoką jakość wykonania opartą na ponad stuletnim doświadczeniu. Produkcja tuż za naszą zachodnią granicą ma niewątpliwie jeszcze jeden atut: wyjątkowo krótkie czasy dostaw.

Ilość argumentów, które przemawiają na korzyść dławnic kablowych z serii LevelEx sprawiają, że zdecydowanie warto rozważyć ich zastosowanie w urządzeniu końcowym. Gwarantują one spokój i pewność, że na straży bezpieczeństwa naszej aplikacji stoi produkt o znakomitych parametrach technicznych, spełniający najwyższe standardy.Dławnice LevelEx Pflitsch można zobaczyć na poniższym filmie:Dławnice LevelEx można stosować także w spersonalizowanych przepustach:


Polecane

pixelpixelpixelpixel