Pflitsch blueglobe TRI z wkładką T80s – efektywne ekranowanie EMC i ochrona przeciwpożarowa

2023-09-14
Pflitsch blueglobe TRI z wkładką T80s – efektywne ekranowanie EMC i ochrona przeciwpożarowa

Zakłócenia elektromagnetyczne wytwarzane przez pokładowe instalacje elektryczne w pojazdach i wszechobecne urządzenia elektroniczne mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń i nieprawidłowego działania niektórych aplikacji. Projektanci rozwiązań szukając więc komponentów, które zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa wytrzymując wysokie natężenie w ekranowanych przewodach. W grupie dławnic kablowych topowym rozwiązaniem jest blueglobe TRI z opatentowaną sprężyną ekranującą. Wyposażenie jej we wkładkę z termoplastycznego elastomeru pozwoliło producentowi, firmie Pflitsch, stworzyć produkt doskonale pasujący do wymagających obszarów zastosowań. Dławnica spełnia najwyższe standardy w ochronie aplikacji kolejowych osiągając poziom HL3 dla normy EN 45545-2 i E30 dla normy EN 45545-3.

Dławnica blueglobe TRI wykonana z niklowanego mosiądzu wykorzystuje dwa unikatowe rozwiązania firmy Pflitsch, tworzące z niej wszechstronny komponent przeznaczony do wymagających aplikacji.

Pierwszym z nich jest opatentowana wkładka o sferycznej budowie wykonana z termoplastycznego elastomeru (T80s). Gwarantuje ona:

 • duży zakres dławienia (54 – 5 mm),
 • nieprzeciętną szczelność na poziomie IP68 oraz IP69,
 • imponujący strain relief na dużej powierzchni chroniący przewód przed uszkodzeniem,
 • szeroki zakres temperatury pracy mieszczący się w granicach od –40°C do +130°C, który pozwala zastosować dławnicę we wszystkich standardowych zastosowaniach w przemyśle kolejowym.

W ekstremalnych warunkach sprawdzi się opcjonalna silikonowa (S55) wkładka, odporna na częste wahania temperatury w zakresie od –55 do +180°C, warunki atmosferyczne, płyny eksploatacyjne czy smary.

Wyjątkowe działanie wkładki globe, które zabezpiecza przewód przed wyrwaniem i popularnymi uszkodzeniami np. zjawiskiem tzw. korkociągu dobrze obrazuje poniższy materiał wideo:Drugim ze wspomnianych rozwiązań jest sprężyna ekranująca (EMC) o opatentowanym, trójkątnym kształcie. Do jej największych zalet należą:

 • ekranowanie o promieniu 360°,
 • gwarancja niskiej impedancji na dużej powierzchni,
 • możliwość przenoszenia dużych prądów z ekranowanych przewodów,
 • wysokie tłumienie zakłóceń elektromagnetycznych w zakresie do 1 GHz,
 • utrzymywanie wysokiej efektywności nawet w górnym zakresie częstotliwości,
 • pewny, mocny kontakt ekranu przewodu z korpusem dławnicy nawet pod wpływem wibracji.

Do szczególnie wymagających rozwiązań firma Pflitsch przygotowała dławnicę blueglobe TRI z opcjonalną, niemagnetyczną sprężyną wykonaną z CuSn6 (brąz cynowy), który jeszcze bardziej poprawia tłumienie zakłóceń oraz przewodzenie silnych prądów.

Niewielka liczba pojedynczych części dławnicy oraz brak skomplikowanego zaciskania, które wymagałoby użycia specjalnych narzędzi sprawia, że blueglobe TRI jest niezwykle łatwy w montażu i nie powoduje problemów w późniejszej eksploatacji i konserwacji urządzeń.

Dławnicę blueglobe TRI można zastosować w aplikacjach, które potrzebują skutecznego i długotrwałego ekranowania zakłóceń elektromagnetycznych. Jednym z takich obszarów w pojazdach szynowych są przetwornice. Ponadto dławnica doskonale sprawdzi się w zastosowaniach, które wymagają:

 • komponentu tworzącego wydajną barierę ochronną pomiędzy urządzeniem, a otoczeniem, minimalizującego ryzyko wybuchu pożaru oraz ograniczającego rozprzestrzenianie się ognia i emisję szkodliwego dymu i gazów;
 • odporności na:
  • silne wibracje,
  • częste wahania temperatury,
  • promieniowanie UV i dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe,
  • wnikanie wody i pyłów;
 • zabezpieczenia przez korozją stykową na wejściu przewodu.

Dławnica blueglobe TRI

Właściwości przeciwpożarowe dławnic z serii blueglobe prezentuje poniższy film:Warto również wspomnieć, że na początku 2023 roku blueglobe TRI przeszły, jako pierwsze dławnice na rynku, test kat. 8.2 przeprowadzany przez Towarzystwo Technologii Pomiarów Wysokiej Częstotliwości GHMT. Zadaniem było sprawdzenie czy użycie dławnicy kablowej może pogorszyć wysokie prędkości transmisji danych w kablach Ethernet do 40 Gb/s. Test wykazał, że zastosowanie dławnicy spełnia normę IEC 61156-9 w zakresie częstotliwości transmisji od 1 GHz do 2 GHz.
Polecane

pixelpixelpixelpixel