2022-09-07

Ostatnie miesiące pod hasłem nowości od ILME

Od kwietnia włoska firma ILME zaprezentowała kilka nowatorskich rozwiązań i zmodernizowała wybrane linie produktowe zaliczane do kategorii złącz prostokątnych. Przedstawione produkty mają ogromną szansę przebić się do szerszego grona odbiorców, ponieważ wychodzą naprzeciw potrzebom specjalistycznych aplikacji. Wśród nowości znajdziemy obudowy, wkłady i kontakty, których poszczególne zalety zostały odpowiednio podkreślone lub które otrzymały całkiem nowe cechy wymiernie wpływające na ich wydajność.



CX 01 YAF/M – ograniczona przestrzeń montażowa to żaden problem


CX-01-YAF/M

ILME pokaz premier rozpoczęło od prezentacji wkładów CX 01 YAF/M rozszerzających ofertę modułowych złącz z serii MIXO. Wkłady powstały z myślą o prężnie rozwijającym się rynku transformacji energetycznej, wymagającym od komponentów określonych funkcji, a takimi są m.in. kompaktowy rozmiar oraz parametry zbliżone do złącz silnoprądowych. ILME opracowało więc wkłady, które mogą z powodzeniem pracować z prądem o natężeniu 200 A, napięciem 1000 V, a przy tym są bezpieczne, ułatwiają integrację z systemem zasilania, oszczędzają miejsce i można je zaliczyć do kategorii ekonomicznych rozwiązań.


Sprytnym pomysłem wykorzystanym we wkładach CX 01 YAF/M jest zastosowanie specjalnej izolującej płytki osłonowej. Umożliwia ona podłączenie preizolowanej oczkowej końcówki kablowej zgodnych z normą DIN 46235 unikając przy tym przypadkowego kontaktu z końcówkami sąsiednich modułów. Płytka wraz z wkładem tworzy połączenie 90° co skutecznie ogranicza ryzyko zgięcia przewodów o dużej średnicy. Wkład umożliwia zastosowanie przewodu o przekroju do 70 mm2, który ze względu na swój rozmiar ma zmniejszony promień gięcia i wymaga odpowiedniej przestrzeni montażowej (nierzadko trudniejszej w późniejszej obsłudze).







Nowy moduł z powodzeniem może być wykorzystany wewnątrz obudów pulpitowych jako rozszerzenie dla połączeń typu busbar lub do zasilania szaf sterowniczych, systemów HVAC i akumulatorowych systemów magazynowania energii.


Więcej informacji technicznych zawartych jest w katalogu.



CQA / MQA 08 – kompaktowy rozmiar, ogromne możliwości


Złącza prostokątne, podobnie jak inne kategorie produktowe, poddają się rynkowym trendom. Ostatnim z nich jest miniaturyzacja komponentów. Wymaga ona jednak dostarczenia produktu o zbliżonych lub przewyższających parametrach i musi zagwarantować tę samą jakość i niezawodność. Takim produktem są metalowe obudowy w rozmiarze 32.13, wprowadzone przez ILME do oferty w maju.


CXAMQA-08

Producentowi przyświecał cel stworzenia kompaktowej obudowy dla automatyki (znajdującej zastosowanie również w innych gałęziach przemysłu), która sprosta trudom środowiska pracy. Odporność na wibracje i wysoka szczelność to cechy charakterystyczne prezentowanego produktu. Obudowa jest ponadto łatwa w montaż i obsłudze.


Z ciśnieniowego odlewu stopu cynku powstał produkt pozwalający obsłużyć dowolną kombinację okablowania, wyposażony w solidną dźwignię ze stali nierdzewnej (obudowa pulpitowa CQA 08 I) oraz odporny na korozję dzięki warstwie galwanicznego ocynku. Co więcej, w łatwy sposób może zostać dostosowany do pracy w środowisku elektromagnetycznym poprzez dodanie odpowiedniej dławnicy kablowej z gwintem M25 i wymianie standardowej uszczelki wkładu na model EMC.


Wraz z obudowami ILME przygotowało specjalnie dopasowane ośmiopolowe wkłady CQF/M 08E ze zintegrowaną płytką PE. Wytrzymują one natężenie równe 16 A, a dzięki zastosowaniu pinu kodującego pozwalają stworzyć do 6 różnych konfiguracji. Przed połączeniem obudowy z nieodpowiednim wkładem chroni natomiast specjalne tłoczenie. Producent zapowiedział ponadto, że w niedalekiej przyszłości oferta wkładów pasująca do kompaktowej obudowy zostanie powiększona o nowe produkty. Możemy więc spodziewać się w najbliższym czasie dynamicznego rozwoju linii.


Więcej informacji na tematy obudów CQA / MQA 08 i kompatybilnych z nią komponentów znajduje się w katalogu.



Nowości HNM – trwałość to podstawa


W czerwcu światło dziennie ujrzały produkty, które rozszerzyły ofertę grupy HNM (High Number of Matings). Komponenty te wyróżnia zwiększona ilość cykli łączeniowych osiągana poprzez dodatkowe zabezpieczenie elementów najbardziej podatnych na zużycie. Szczególnie istotne jest to w przypadku aplikacji, które z racji swojej funkcji wymagają często łączenia i rozłaczania, np. systemy ładowania czy stanowiska testowe. W takim wypadku standardowa żywotność może nie być wystarczająca.


RKAX

Do oferty trafiły nowe metalowe obudowy złącz prostokątnych RKAX w rozmiarze 21.21. Znajdziemy tutaj zarówno obudowy pulpitowe czy przedłużaczowe, jak i kablowe. Wyróżniającym wszystkie produkty atrybutem jest pojedyncza dźwignia blokująca ze stali nierdzewnej oraz szeroka gama pasujących wkładów, które wytrzymują zróżnicowane natężenie prądu: 5, 10, 16 lub 40 A. Do drugiej grupy należą między innymi przeprojektowane wkłady RQF/M 05, wyposażone w zintegrowaną płytkę PE.


Zwiększenie cykli montażowych opisywanych obudów było możliwe dzięki zastosowaniu stalowej dźwigni ze spiekanymi rolkami poddanymi uprzednio specjalnej obróbce przeciwciernej. Odpowiednie smarowanie na zawiasach pozwoliło wydłużyć żywotność obudów do minimum 5000 cykli. Jednocześnie obudowy HMI skutecznie współpracują z klasycznymi metalowymi odpowiednikami posiadającymi wtopione wypustki.


RXC

Obróbce HNM poddane zostały również żeńskie i męskie wkłady złącz RXC 4/2 i RXC 4/8. Smarowanie płytek PE w połączeniu ze specjalnym złoceniem styków (dedykowane wkładom serie RX7…2D i RC…2D) i obudowami HNM wzmacniają trwałość mechaniczną. Żywotność wkładów wzrasta tym samym z 500 do nawet 10 000 cykli łączeniowych!


Wkłady oferują 4 gniazda główne przeznaczone dla 80-amperowych styków zaciskanych oraz odpowiednio 2 lub 8 gniazda pomocnicze dla kontaktów 16 A. Umożliwiają wykorzystanie przewodu o dużym przekroju, nawet do 25 mm² (10-4 AWG). Wersja RXC 4/2 występuje w rozmiarze 77.27, natomiast RXC 4/8 w 104.27. Producent dodatkowo oznaczył laserowo wkłady dla łatwiejszej identyfikacji.


RX7M2D

Ostatnią nowością w grupie HNM zaprezentowaną przez ILME jest nowy wariant zaciskanych kontaktów męskich RX7M2D…P. Wyposażone zostały w nasadkę izolującą z poliwęglanu na końcówce styku, który zabezpiecza moduł (tutaj parę z kontaktem tworzy wkład CX 02 7M z serii MIXO) przed odciskami palców (IPXXB lub IP20). Ponadto rozmiar tych 70 A styków mieści się w granicach 10-3 AWG.


Prezentowane rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku silników elektrycznych wyposażonych w kondensatory, które mogą być szczególnie czułe na pozostawione ślady na często łączonych i rozłączanych kontaktach. Zaletą styków jest również fakt, że do ich montażu można użyć standardowych narzędzi wykorzystywanych w przypadku linii RX7.


Po więcej danych na temat nowości HNM i komponentów kompatybilnych z opisywanymi produktami zapraszamy do katalogu lub kontaktu z naszym działem handlowym.



Polecane

pixelpixelpixelpixel